Принцот Хари за новата работа: Многу сум возбуден

од Stefanija Kuzmanovska

Британскиот принц Хари, кој заедно со сопругата Меган го напушти кралското семејство пред една година и се пресели во САД, во Калифорнија, се вработи во американската компанија за тренирање и ментално здравје „Бетерап“. Точните должности, работното време и заработката на војводата од Сасекс не се познати, но британските медиуми пренесуваат дека принцот Хари во изјавата изјавил дека е „многу возбуден“ за новата позиција.

Принцот се вработи набргу откако тој и Меган дадоа интервју со Опра Винфри на почетокот на овој месец, што предизвика бројни реакции, пред се поради обвинувањата за расизам во британското кралско семејство. Претходно, принцот Хари му рече на ТВ водителот Џејмс Корден дека медиумите во Велика Британија му го уништувале менталното здравје.

Откако се вработи во американска компанија која се занимава токму со ментално здравје, принцот Хари изјави дека неговата цел ќе биде „да иницира критички дијалог за менталното здравје, да гради заедници кои поддржуваат и сочувствуваат и да негуваат средина за искрени и ранливи разговори“. Сепак, тој нема да биде на раководна позиција, но веројатно ќе помине извесно време во седиштето на компанијата во Сан Франциско, изјави извршниот директор на компанијата Алекси Робичаукс за американскиот деловен дневен весник „Волстрит журнал“.

Принцот Хари рече дека тој Робичаукс, кога првпат се сретнале, „веднаш ја препознале заедничката страст да се помага на другите“.

Основана во 2013 година, „Бетерап“ обезбедува професионална обука, советување и менторство засновано на мобилни уреди. Компанијата вели дека има околу 2.000 обучувачи кои нудат услуги на 49 јазици во 66 земји.

Слични содржини