Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Во Македонија 964 илјади работоспособни граѓани: И понатаму мажите се побројни во споредба со жените

Пораст на активното население во земјава се бележи во изминатиот период од 10 години. Статистиката покажува дека лани имало 964.014 работоспособни граѓани што е за 35.239 повеќе во споредба со 2009 година. Најголем дел се вработени во преработувачката индустрија, трговијата на големо и мало, земјоделството и градежништвото. Речиси во сите …

Повеќе

Лукаревска: За тие на кои најмногу им се потребни, обезбедивме финансиска поддршка преку платежни картички

Со конкретни мерки за секоја категорија граѓани и во услови на здравствена криза ги поддржуваме граѓаните и компаниите. Ги видовме резултатите на дело. Задоволство е да се види напредокот на компаниите, корисници на економските мерки со коишто ги поддржуваме и така ги чуваме работните места во време на криза предизвикана …

Повеќе

Владата одлучи: На работа се враќаат родителите на деца до 10 години и вработените во институции поврзани со изборите

Според одлуката на Владата, на работните места и во редовен работен процес се враќаат само родителите на деца вклучени во воспитно-образовниот процес во училиштата и вработените во институциите надлежни и со зголемен обем на работа за време на изборниот процес. На 74-тата седница одржана вчера, Владата донесе Одлука за изменување …

Повеќе

Хотелиерите стартуваат со работа: Во објектите со повеќе кревети дозволено е сместување гости само од едно домаќинство

Стапи во сила протоколот според кој од денеска хотелите повторно може да примаат гости. Хотелските капацитети беа затворени со мерките за спречување на ширењето на вирусот КОВИД-19. Со Протоколот се уредуваат процедурите за хотелско-сместувачкиот дел на објектите, препораките и мерките за прием и сместување на гостите, ресторанските процедури, употребата на …

Повеќе

Ослободувањето од работа продолжува и по вонредната состојбата

Министерството за здравство информира дека Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 65 седница заклучи дека и по завршување на вонредната состојба ќе продолжат да важат мерките со кои се ослободуваат од работни обврски одредени категории на граѓани. Од работни обврски остануваат ослободени родителите на деца на возраст до 10 …

Повеќе

Трговските центри нема да работат во недела

Владата на 65. седница донесе Одлука за измена и дополнување на Протоколот за редовна работа на трговските центри, со кои работното време на овие објекти се определува во периодот од 10:00 до 22:00 часот, со исклучок на недела кој останува неработен ден. Со претходно донесениот протокол трговските центри работеа со …

Повеќе

Текстилните и кожарските фабрики во Штип не смеат да работат за време на карантинот

Текстилните и кожарските фабрики на подрачјето на Општина Штип нема да смеат да работат за време на престојниот продолжен викенд, одлучи денеска Главниот координативен кризен штаб. Одлуката е донесена врз основа на барањето на Општина Штип, со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. – Главниот координативен штаб за …

Повеќе

Протокол за работни места: Миење раце и физичко растојание меѓу вработените

Редовно и темелно миење на рацете, поставување дезинфекциони средства на истакнати места во работната средина, носење заштитни маски, држење дистанца од најмалку еден метар, избегнување на директен физички контакт со други лица како прегрнување, допирање и ракување, организирање на работата во смени или на далечина доколку е тоа возможно, се …

Повеќе

Слободни  9.075  работни места, најбарани услужните дејности и продажбата

Во првиот квартал годинава во државава се регистрирани 9.075 слободни работни места, од кои според дејности најголемиот се во преработувачката индустрија, 2.482. Како што објави Државниот завод за статистика, стапката на слободни работни места изнесува 1,81 процент. Највисока стапка на слободни работни места во износ од 4,1 процент има во …

Повеќе

Секоја втора фирма во Србија вовела работа од дома

Фирмите во Србија на различен начин се прилагодуваа на кризата, предизвикана од коронавирусот, па така секоја втора организирала делумна работа од дома, додека 43% го намалија бројот на работни часови. Една третина од претприемачите почнаа разговори со доверителите за одложување на отплата на долговите, а една петтина од компаниите беше …

Повеќе