Продукцентската куќа казнета за случајот Болдвин и убиството на снимањето

од Nikola Popovski

Продуцентската куќа е казнета за случајот со пукањето на актерот Алек Болдвин на снимањето на филмот „Рѓа“, јавува Би-Би-Си.

Како што се наведува продукциската куќа покажала „обична рамнодушност“ кон безбедноста на вработените.

Продуцентите на филмот, чиј снимател Алек Болдвин случајно го усмрти на снимањето, биле казнети од властите и остро критикувани дека не ги почитувале безбедносните насоки, јавува Би-Би-Си.

„Авторите на филмот „Рѓа“ покажаа „обична рамнодушност кон препознаените опасности поврзани со употребата на огнено оружје при снимањето“, наведува Одделот за животна средина на Ново Мексико.

Агенцијата наметна максимална казна од 136.793 долари (105.000 фунти) за „Rust Movie Productions“.

Да потсетиме, во октомври минатата година, откако испука куршум од пиштол кој што беше реквизит во филмот, актерот Алек Болдвин (68) ја уби директорката на фотографија Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза.

Актерот, кој беше и продуцент на филмот, претходно изјави дека нема поим како вистинскиот куршум се појавил на сетот.

Секретарот на кабинетот на Одделот за животна средина на Ново Мексико, Џејмс Кени, рече: „Имаше неколку пропусти во управувањето и повеќе од доволно докази кои сугерираат дека доколку се почитуваа стандардните индустриски пракси, Халина Хачинс немаше да биде смртно застрелана, а Џоел Соуза сериозно да биде повреден. Преку нашата истрагата, утврдивме дека неуспесите на Rust Productions беа сериозни и намерни“.

Слични содржини