Противпожарната служба на Нотингемшир издаде предупредување откако очила за сонце го запалиле автомобилот

од desk4

Пожарникарите предупредија да не оставаат предмети под директна сончева светлина откако пар очила за сонце запалил автомобил.

Очилата за сонце биле оставени на контролната табла, а сликите покажуваат оштетување на воланот и дупка на шофершајбната.

Противпожарната и спасувачката служба на Нотингемшир соопшти дека присуствувале на инцидентот во саботата – најтоплиот ден во годината досега во ОК.

Селото Брамхам во Западен Јоркшир ја забележа најжешката температура со рекорд од 24,3 степени во попладневните часови.

 

Слични содржини