Прв разговор на Џонсон и Бајден по инаугурацијата

од Stefanija Kuzmanovska

Во неговиот прв разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден по неговата инаугурација, британскиот премиер Борис Џонсон ја поздрави неговата одлука да се приклучи на Парискиот договор за климатски промени и Светската здравствена организација, што Доналд Трамп го напушти, соопштија од кабинетот на британскиот премиер.

Џонсон на Твитер објави дека со нетрпение очекува „продлабочување на долгогодишниот сојуз“ меѓу Велика Британија и САД и дека разговарал со Бајден за „зелено и одржливо закрепнување од ковид-19“, објави Би-Би-Си.

Бајден положи заклетва за претседател и Камала Харис за потпретседателка на церемонијата одржана во средата во Вашингтон.

Британскиот премиер рече дека нивната инаугурација е „чекор напред“ за Соединетите држави.

Во соопштението од кабинетот на британскиот премиер се наведува дека соговорниците, продолжувајќи ја „долгата историја на соработка меѓу двете земји во областа на безбедноста и одбраната, ја нагласија нивната посветеност кон НАТО“.

Тие рекоа дека делат заеднички вредности во „промовирање на човековите права и заштита на демократијата“.

Двајцата лидери разговараа и за „придобивките од потенцијалниот договор за слободна трговија“ меѓу Велика Британија и САД, а Џонсон ја повтори својата намера „да ги реши постојните трговски прашања што е можно побрзо“.

loading...

Слични содржини