Путин го спасил Ердоган- Предупредувањето стигнало од Русија

од Vladimir Zorba

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА. ердо путин

Информацијата била добиена од неколку дипломатски извори во Анкара.

Според информациите, турската Национална разузнавачка организација МИТ била предупредена за „неизбежен воен преврат“.

Тоа предупредување се основало на податоци, кои ги добиле руски војници, кои фатиле сигнал од разговор на заговорници.

Во текот на розговорот, се одредувал конкретен план за испраќање на неколку воени хеликоптери во хотелот во Мармарис, каде се наоѓаше турскиот претседател, со намера да го задржат или убијат

Слични содржини