Путин: Москва е подготвена да им понуди модерно оружје на сојузниците

од Берта Китинска

Русија ги цени своите врски со земјите од Латинска Америка, Азија и Африка и е подготвена да им понуди на своите сојузници модерно оружје, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Тој одржа говор на свеченото отворање на форумот „Армија-2022“ во близина на Москва.

– Подготвени сме на нашите сојузници да им понудиме најсовремени видови оружје, од мало оружје до оклопни возила и артилерија за борба против авиони и беспилотни летала – рече Путин.

Слични содржини