Путин на својата љубовница ќе ѝ додели дел од империјата на Пригожин?

од Stefanija Kuzmanovska

Гимнастичарката за која се тврди дека е љубовница или невенчана сопруга на рускиот претседател Владимир Путин може да ја преземе функцијата од шефот на групата „Вагнер“, Евгениј Пригожин, да стане шеф на моќна медиумска компанија по неговиот неуспешен бунт против раководството на Русија, се вели во извештаите.

Алина Кабаева (40) беше ритмичка гимнастичарка која освои златен олимписки медал. Се верува дека таа е мајка на најмалку три деца на Путин, а претходно беше означена како „некрунисана царица“ на Русија.

Таа е претседателка на Националната медиумска групација (НМГ), а сега има гласини дека би можела да ја преземе челната позиција во медиумската групација „Патриот“ на Пригожин, бидејќи рускиот режим работи на намалување на неговото влијание.

„Патриот“, кој вклучува десетици медиумски компании, беше затворен минатата недела по предизвикот на Пригожин и бунтот на „Вагнер“ кон крајот на јуни. Сепак, имаше извештаи дека нејзините филијали би можеле да бидат продадени на НМГ.

Кремљ, наводно, работи на разбивање на империјата на платеничкиот шеф, потфат кој е опишан како едно од најкомплексните корпоративни преземања во историјата поради неговото огромно портфолио на имот.

Кабаева, која е претседател на управниот одбор на НМГ од 2014 година и е лојален сојузник на рускиот претседател, е добро позиционирана да биде една од оние кои ќе имаат корист од колапсот на корпоративните интереси на Пригожин.

Основачот на платеничката армија „Вагнер“ Пригожин, кој претходно служеше банкети во Кремљ и беше познат како „готвачот на Путин“, до мај беше на чело на надзорниот одбор на „Патриот“, пренесува ТАСС.

Потоа стана заменик-претседател на надзорниот одбор со седиште во Санкт Петербург, објави рускиот информативен сајт РТВИ, цитирајќи го Пригожин.

Групата „Патриот“ ја вклучува и Агенцијата за истражување на Интернет, нашироко позната како „фабрика за тролови“, која работеше на промовирање на деловните и политичките интереси на Русија во странство.

Тој, исто така, поседуваше медиумски куќи, вклучително и РИА ФАН, People’s News и Economics Today – за кои каналот Телеграм Меш минатата недела објави дека ќе биде трајно затворен.

Пристапот до веб-страниците на групата и нејзините медиуми е ограничен во Русија, соопшти руската агенција за комуникации Роскомнадзор. Агенцијата не ги наведе причините за ограничувањата.

Кабаева, ритмичка гимнастичарка која беше санкционирана од Вашингтон поради војната во Украина, сега е наведена како веројатен нов шеф на „Патриот“, според инсајдерски пораки видени од „Волстрит Журнал“.

Разновидната кариера на 40-годишната Кабаева се протегаше од почетокот на тренинзите за гимнастика на тригодишна возраст до станувањето еден од највлијателните медиумски магнати во Русија.

Слични содржини