Путин: Настаните во Украина резултат на лошата политика на Западот

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот.

„Се што се случува сега, вклучително на наше големо жалење и на Украина, е поврзано со лошо дизајнираната политика на таканаречениот колективен Запад“, рече рускиот лидер на состанокот за ситуацијата во нафтениот сектор, пренесува ТАСС.

Путин рече дека западните земји „со децении ја игнорираа апсолутно легитимната загриженост на Русија за нејзината безбедност и на секој можен начин ги охрабруваат националистичките, неофашистички елементи во раководството на Киев“.

Слични содржини