Путин: Русија ќе одговори на употребата на муниција со осиромашен ураниум

од Stefanija Kuzmanovska

Русија постигна договор со соседна Белорусија за распоредување на тактичко нуклеарно оружје на нејзина територија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за руските медиуми.

„Ваквиот потег нема да ги прекрши обврските од договорот СТАРТ за неширење на нуклеарно оружје“, рече Путин и додаде дека САД имаат стационирано нуклеарно оружје на територијата на европските сојузници, пренесе ТАСС.

„Русија ќе одговори на употребата на муниција со осиромашен ураниум“, истакна Путин.

Слични содржини