Раџа и Дивац на тамбураши во Белград

од Vladimir Zorba

Легендарниот кошаркарски тренер Душан Ивковиќ беше погребан вчера.

Многу познати кошаркари пристигнаа на последното збогување на големиот тренер, меѓу нив и Дино Раџа.

Тој, Јуре Здовц, Владе Дивац, Жељко Обрадовиќ, Жарко Паспаљ и Предраг Даниловиќ го носеа ковчегот до автомобилот што го однесе Ивковиќ до вечното почивалиште.

Трофејната кариера на Ивковиќ доживеа многу светли моменти, откако беше двократен европски шампион на клупско ниво, но најголемиот успех го постигна во деновите кога беше тренер на југословенските кошаркари.

Со нив, тој освои златни европски медали во Загреб во 1989 година и Рим во 1991 година, како и светско злато во Аргентина во 1990 година и олимписко сребро во 1988 година во Сеул.

Во повеќето од овие потфати, споменатите кошаркари учествуваа заедно. Некои од нив го завршија својот тажен ден со дружење во ресторан во Скадарлија.

На дружењето, тие се сетија на заедничките игри и се обидоа да го подобрат расположението во друштво на тамбураши, пренесуваат српските медиуми.

На репертоарот беа хитови на Оливер Драгојевиќ, Халид Бешлиќ, Бајага …

Слични содржини