Рама: Никој не треба да го обвинува Курти за предавство

од Stefanija Kuzmanovska

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека го поддржува процесот на нормализација на односите меѓу Србија и Косово и истакна дека мирот и соработката се клучни за иднината.

Рама во објава на Твитер додаде дека никој не треба да го обвинува косовскиот премиер Албин Курти за предавство.

„Би сакал никој да не го обвини Албин Курти за предавство или заборав и сите да разберат дека премиерот на Косово ја направи вистинската работа и направи многу важен прв чекор кон излез од вчерашната стапица“, рече Рама.

Рама додаде дека ги охрабрува Косово и Србија да продолжат да работат на спроведувањето на договорот.

„Мирот и соработката се клучни за иднината што им ја должиме на нашите деца во овие региони, кои со векови се уништени од недостатокот на мир и соработка. Го поздравувам договорот на двете страни за Договорот за нормализација на патот меѓу Косово и Србија. Ова е важна пресвртница за регионалниот мир и силно ги охрабрувам сите вклучени страни да продолжат да работат кон брзо спроведување. Албанија целосно ги поддржува сите напори за надминување на минатото“, рече Рама.

Слични содржини