Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Рекорден број новозаразени од укинувањето на рестриктивните мерки во Франција

Рекорден број новозаразени од укинувањето на рестриктивните мерки во Франција

Бројот на новозаразени со коронавирус во Франција денес се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, објави француското Министерство за здравство.

Вкупниот број на заразени со Ковид-19 е 197.921.

Дванаесет лица починале од коронавирусот, што е исто така повеќе од вчера, кога имало седум смртни случаи, и во средата, кога имало девет, објави Ројтерс.

Вкупниот број на загинати од Ковид-19 е 30.324.

Бројот на пациенти во болниците го продолжи трендот на намалување неколку недели и се намали за 49 на 5.011, додека бројот на пациенти во единиците за интензивна нега падна за седум и сега изнесува 383.

loading...