Респиратори украдени во Шведска, завршиле во Хрватска

од Nikola Popovski

Полициската станица на Медвешчак во Хрватска покрена кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24 медицински респиратори во вредност од 350.000 евра од 8 март до 2 април, што се покажа дека биле украдени во Шведска.

Осомничениот набавил респиратори преку компанија од Косово, за компанија со седиште во Загреб, во која тој е одговорно лице и директор, објавија хрватските медиуми, пренесува Танјуг.

„За време на истрагата и со помош на меѓународна соработка беше потврдено дека респираторите исчезнале во Шведска, односно дека кражбата била пријавена на 15 февруари при транспорт низ Шведска. Се сомнева дека човекот ги набавил медицинските респиратори со намера да ги препродава во трети земји и со цел да добие нелегален имот, иако знаел или морал да знае дека респираторите се набавени незаконски, што претставува кривично дело прикривање“, соопштиле од Полициската управа во Загреб.

Како што објави сајтот „24сата.хр“, осомничениот ангажирал овластен превозник за транспорт на респиратори до Загреб, а потоа, откако биле доставени, ги чувал во угостителски објект во областа на Загреб.

Респираторите биле привремено одземени, додека против осомничениот е поднесена пријава во судот во Загреб.

Слични содржини