Рецепт за доручек: Палачинки од компир!

од Vladimir Zorba

Невообичаен и многу вкусен рецепт што целото семејство ќе го обожава. По желба посипете со малку јаглика и послужете веднаш со кисела павлака ….

Состојки:

килограм компири
200 гр брашно
200 мл млеко
100 мл кисела вода
две јајца
250 гр сланина
две чешниња лук
со, бибер, јаглика, масло

Подготовка:

Излупете го компирот, ситно изрендајте го и исцедете го. Додадете брашно, млеко и сецкана сланина, потоа измешајте ги изматените јајца, сол, бибер, сецкан магдонос и мелен лук.

На крајот додадете кисела вода и измешајте се добро. Печете ги палачинките во тава на малку загреано масло, да добијат убава боја.

Послужете додека е топло.

Пријатно!

Слични содржини