Рецепт за пијалок кој го забрзува метаболизмот и ги исфрла вишокот течности

од Берта Китинска

Една од главните состојки на овој пијалок е магичната куркума. Овој зачин има силно антиинфламаторно, антибактериско и антивирусно дејство. Во исто време, го подобрува изгледот на кожата.

Друга важна состојка е коренот од ѓумбир, кој е исклучително богат со антиоксиданси и витамин Ц. Ѓумбирот е главното биоактивно соединение во ѓумбирот. Тој е одговорен за многу лековити својства на ѓумбирот. Според истражувањата, тој има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти.

Состојки:

1 стебленце целер
околу 1,5 см корен од ѓумбир
сок од половина лимон
1 лажичка куркума
парче ананас
1/2 чаша млеко од растително потекло

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и убаво измешајте. По желба можете да додадете една лажичка мед или да ја разредете со вода доколку смесата е густа. Ова смути се препорачува да се пие пред појадок.

Слични содржини