Рикелме: Меси ќе ја освои Лигата на шампионите со ПСЖ и ќе се пензионира во Барселона

од Vladimir Zorba

Ова лето, Лионел Меси предизвика серија сеизмички потреси на Стариот континент со преселба од Барселона во Пари Сен Жермен. Беше незамисливо за фудбалските романтичари да го видат Аргентинецот на друго место надвор од „Ноу Камп“ по толку години, но сепак, и тоа се случи.

Пари Сен Жермен создаде тим од соништата за да го исполни сонот на арапските сопственици: освојување на Лигата на шампионите. Атмосферски наплив создадоа Килијан Мбапе – Нејмар – Лионел Меси, а Хуан Роман Рикелме, потпретседател на Бока Јуниорс, верува дека Парижаните никогаш немаше да ја освојат Лигата на шампионите ако не го стореа тоа сега.

„Се надевам дека Меси ќе продолжи да ужива во Париз. Не знам дали е чудно, но сите сме возбудени кога ќе го видиме на теренот со Мбапе и Нејмар. Ако Пари Сен Жермен не ја освои Лигата на шампионите сега, тие нема да ја освојат никогаш“, рече Хуан Роман Рикелме, кој нема дилема каде Лионел Меси ќе ја заврши кариерата.

Го гледа поранешниот ас на Барселона, Лионел Меси повторно на Ноу Камп.

„Сигурен сум дека Меси ќе се пензионира во Барселона. Мислам дека ќе ја освои Лигата на шампионите со Пари Сен Жермен, а потоа ќе се врати во Барселона за да ја заврши кариерата“, истакнува поранешниот колега на Лео во репрезентацијата на Аргентина.

Слични содржини