Рогов: Украинските сили извршија 25 напади врз нуклеарната централа во Запорожје

од Берта Китинска

Украинската армија изведе околу 25 тешки артилериски напади од американските хаубици М777 врз Енергодар и нуклеарната централа Запорожје во изминатите два часа, напиша на својот Телеграмски канал Владимир Рогов, член на главниот совет на воено-цивилната администрација.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар, во близина на градот Енергодар, таа е најголемата нуклеарна централа во Европа, а од март е под контрола на руските сили.

Слични содржини