Рубио: Проект, млад тим, бла, бла, бла, се беше лага

од Vladimir Zorba

Рики Рубио, шпанскиот плејмејкер, не е задоволен од начинот на кој го напушти Феникс Санс.

Тимот од Аризона го трејдуваше репрезентативецот на Шпанија во Оклахома, во замена за ветеранот Крис Пол.

Тоа беше сосема неочекуван потег, со оглед на тоа што Рубио имаше одлична сезона со „сонцата“.

Поради сè, тој реши јавно да зборува за тоа.

„Не ми се допаѓа како се случи сето тоа. „Особено што тимот му соопшти на мојот агент дека сум заштитен од трејд“, рече Рубио.

Како што изјави, тој се чувствува измамен.

„Сега ми се чини дека сè што беше кажано во текот на сезоната, за тоа дека се работи за проект, дека ова е млад тим на кој му требам… Бла, бла, бла … Ми се чини дека сето ова не беше вистина“.

Сепак, Рубио нема да биде во Оклахома, тој беше повторно трејдуван во Минесота, каде играше од 2011 година.

„Работите се променија, десет години од животот менуваат личност. Сега сум друга личност и друг играч, позрел, поподготвен… “

Рубио изјави дека се радува на соработка со Рајан Саундерс, тренер кој претходно беше дел од Минесота, но и со Пабло Приџони, кој е во стручниот штаб на Тимбервулвс.

loading...

Слични содржини