Русија размислува да ја преземе фабриката на Toyota во Санкт Петербург

од Vladimir Zorba

Руското Министерство за индустрија и трговија работи на пренос на средствата на јапонскиот производител на автомобили Toyota во Русија на државното претпријатие „Централен истражувачки автомобилски и автомобилски институт“ (НАМИ), изјави ресорниот министер Денис Мантуров.

Во септември Toyota објави дека го прекинува производството во својата фабрика во Санкт Петербург, која започна со работа во 2007 година, каде што се произведуваа моделите RAV-4 и Camry, потсетува Интерфакс.

Компанијата ветила дека ќе продолжи со постпродажните услуги за автомобилите на Toyota и Lexus во Русија, како и поддршка за дилерската мрежа.

Во извештајот, концернот ги процени трошоците поврзани со прекинот на производството во Русија на 97 милијарди јени (повеќе од 650 милиони долари).

Министерството за индустрија и трговија во декември објави дека фабриката на јапонскиот производител на автомобили во Санкт Петербург се гаси.

НАМИ, кој е подреден на Министерството за индустрија и трговија, стана државен центар за консолидација на средства во руската автомобилска индустрија во услови на повлекување на странските производители на автомобили од домашниот пазар.

Конкретно, институтот доби контролен удел во АвтоВАЗ (67,7 отсто) од Renault, како и средствата на фабриката на Nissan во Санкт Петербург, чии 99 отсто акции сега се директно во сопственост на АвтоВАЗ.

НАМИ поседува и 63,5 отсто од акциите во Aurus LLC, компанијата која ги дизајнира луксузните автомобили Aurus.

Слични содржини