Русија ќе го подмирува својот долг во рубљи доколку САД блокираат други опции

од Vladimir Zorba

Русија ќе ги сервисира своите обврски за надворешниот долг во рубљи доколку САД блокираат други опции, изјави рускиот министер за финансии Антон Силуанов на денешниот форум.

Силуанов рече дека Русија нема да се смета себеси за неплаќач бидејќи има пари да ги плати долговите, пренесе Ројтерс.

Вашингтон размислува да го блокира рускиот налог за исплата на долгот кон американските иматели на руски државни обврзници следната недела, кога истекува грејс периодот за мерење на таа обврска.

Слични содржини