Русија подготвува декларација за ракетните напади на САД во Сирија

од desk2

– Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека подготвува декларација за ракетните напади на САД врз база на воено воздухопловните сили (ВВС) на Сирија.

– Создавањето коалиција меѓу Русија и САД за сириската криза е доведено во прашање по ракетните напади на САД врз база на ВВС во Сирија, изјави претседателот на Комисијата за надворешни работи во Горниот дом на рускиот Парламент, Константин Косачов.

Тој истакна дека нападите биле извршени „како потврда дека сирискиот претседател Башар Асад е одговорен за хемискиот напад во провинцијата Идлиб“.

Слични содржини