Русија тестираше интерконтинентална ракета (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Руските стратешки ракетни сили извршија успешно пробно лансирање на интерконтинентална балистичка ракета, соопшти руското министерство за одбрана.

Министерството објасни дека целта на лансирањето, што беше извршено на југот на земјата во вторникот, е да се провери способноста на борбената опрема за интерконтинентални балистички ракети и дека овозможува да се потврди „исправноста на техничките решенија користени во развојот на нови стратешки ракетни системи“, пренесе РИА Новости.

„Пробната боева глава на проектилот прецизно погоди лажна цел на полигонот Сари-Шаган во Казахстан“, соопшти министерството.

Во соопштението се нагласува и дека „задачите за лансирање се целосно завршени“ и дека припадниците на воените сили кои учествувале на вежбата „целосно успеале да ги завршат поставените задачи“.

Слични содржини