РУСИЈА ВО ПЛАМЕН: Горат речиси 270 шумски пожари

од Vladimir Zorba

Во Русија во моментов горат речиси 270 пожари, изјави денеска претставникот на прес -службата на Министерството за вонредни ситуации и додаде дека 47 од нив се изгаснати.

„Околу 267 пожари сега беснеат на руска територија, додека 47 се изгаснати. Нема опасност за населбите или економските објекти“, соопшти прес-службата за ТАСС.

Јакутија останува под посебна контрола, додаде министерството, истакнувајќи ги напорите направени за заштита на населбите и економските објекти од пожар.

Слични содржини