Руската Дума: Расправа за забраната на нуклеарните тестирања

од Stefanija Kuzmanovska
162 прегледи

Откако Кремљ минатата недела соопшти дека Русија може да размисли за отповикување на ратификацијата на Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестирања (CTBT), Советот на руската Дума ќе се состане денеска за да разговара токму за ова прашање.

Минатата недела, Москва сигнализираше дека може да го отповика договорот – истакнувајќи дека САД го потпишале договорот, но не го ратификувале – дополнително подгревајќи ја загриженоста дека Москва би можела да продолжи со нуклеарните тестови.

Со отповикување на ратификацијата, наведоа САД, Москва сака да го зголеми притисокот врз Вашингтон и неговите сојузници да ја запрат испораката на оружје и друга помош за Украина. CTBT е потпишан од 187 земји и ратификуван од 178, но не може да стапи на сила додека осум конкретни земји не го потпишат и ратификуваат. Кина, Египет, Иран и Израел го потпишаа, но не го ратификуваа. Северна Кореја, Индија и Пакистан не потпишаа.

Иако САД го потпишаа, но не го ратификуваа договорот, тие го почитуваа мораториумот на тестовите за нуклеарно оружје од 1992 година и велат дека не планираат да го напуштат.

Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин ја истакна можноста за продолжување на нуклеарните тестирања, зголемувајќи ја загриженоста за нова трка во нуклеарно вооружување меѓу Русија, САД и Кина.

Слични содржини