Руски научник: Можеби ќе бидат потребни корекции за лекување на индиски соеви

од Берта Китинска

Можеби ќе бидат потребни корекции за третман на пациенти со индиско потекло од ковид 19, изјави денеска рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко.

„Начините на лекување на заразените со индискиот вид на вирус може да бараат корекции од повеќе причини, вклучувајќи го и неговото побрзо ширење“, додаде Мурашко, пренесува Tas s.

Во исто време, додаде тој, во случај на индиски вид, методите на третман во суштина не се разликуваат од оние што се користат во нормални случаи.

– Методите на лекување остануваат исти. Ние бараме само некои посебни карактеристики. Засега нема суштински специфична терапија во третманот на коронавирусот – рече рускиот официјален претставник.

Слични содржини