Руските милијардери изгубија 28 милијарди долари поради тензиите околу Украина

од Vladimir Zorba

Руските милијардери изгубија вкупно повеќе од 28 милијарди долари во последните денови поради остриот пад на вредноста на руските компании и рубљата, како одговор на стравувањата од воен конфликт, пишува „Форбс“.

Загубите на руската берза достигнаа речиси 20 отсто од почетокот на годината на почетокот на оваа недела, а рубљата падна на историски најниско ниво од речиси 80 за долар, со благо закрепнување во последните два дена.

Среде продажбата, 76 од 104 Руси кои најдоа место во Forbes Global Billionaires забележаа пад на нивното богатство. Вкупната загуба достигна 27,9 милијарди долари, а причината е што инвеститорите се загрижени за можен воен конфликт и го продаваат рускиот имот.

Најголеми губитници во долари се Леонид Микелсон, кој минатата година беше најбрзорастечкиот Русин и Генадиј Тимченко. Двајцата се поврзани со гасниот гигант „Новатек“ и петрохемискиот „Сибур“.

Поранешниот министер Денис Свердлов, кој го основа производителот на електрични автомобили „Аривал“, забележа најголем пад откако акциите на неговата компанија загубија 46 отсто од средината на декември. Во неговиот случај, сепак, падот не беше толку поврзан со геополитичките тензии, туку со забавување на продажбата.

Големи загуби пријавуваат акциите на технолошките и финансиските компании. Првите, и поради глобалното „бегство“ од скапите технолошки акции, а вторите поради стравувањата од американските санкции во случај на руска инвазија на Украина.

Основачот на „Јандекс“, Аркадиј Волож изгуби 26 отсто од своето богатство, или околу 600 милиони долари на хартија.

Слични содржини