САД ги ограничуваат службените патувања во Израел поради страв од напад на Иран

од Vladimir Zorba

Соединетите Држави го ограничија патувањето на нивните официјални лица во Израел поради страв од ирански напад.

Амбасадата на САД соопшти дека им кажала на персоналот да не патува надвор од поголемите области на Ерусалим, Тел Авив или Бершеба „од изобилство на претпазливост“.

Иран вети одмазда, обвинувајќи го Израел за нападот врз неговиот конзулат во Сирија пред 11 дена, во кој загинаа 13 лица.

Израел не ја презеде одговорноста за нападот врз конзулатот, но многумина веруваат дека стои зад него.

Иран го поддржува Хамас, милитантна организација означена како терористичка организација од САД и Европската унија. Хамас води битка против Израел во Газа.

Техеран поддржува и други групи низ целиот регион, вклучително и некои, како Хезболах во Либан, кои често вршат напади врз Израелците.

Меѓу загинатите во нападот на конзулатот е и високиот командант на елитните ирански сили Кудс во Сирија и Либан, како и друг воен персонал.

Нападот доаѓа во време на континуирани дипломатски напори да се спречи ширењето на војната во Појасот Газа во остатокот од регионот.

Американскиот претседател Џо Бајден во средата предупреди дека Иран се заканува дека ќе изврши „значаен напад“ и вети дека ќе понуди „непоколеблива“ поддршка на Израел.

Командантот задолжен за операциите на САД на Блискиот Исток, Ерик Курила, отпатува за Израел за да разговара со официјални лица за безбедносните закани.

Пентагон соопшти дека посетата била претходно закажана, но била одложена „поради неодамнешните настани“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен разговараше со министрите за надворешни работи на Кина, Саудиска Арабија и Турција за да аргументира дека понатамошната ескалација не е во ничиј интерес.

Слични содржини