САД го откажаа состанокот со Израел за Иран поради изјавата на Нетанјаху

од Илинка Илиоска
421 прегледи

Белата куќа го откажа американско-израелскиот состанок на високо ниво за Иран, кој беше закажан за четврток, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот објави видео во кое тврди дека САД ја ограничуваат воената помош за Израел, изјавија двајца американски претставници за Аксиос.

Американскиот претставник Амос Хохштајн за време на разговорот со Нетанјаху по враќањето од посетата на Бејрут пренесе дека главните советници на американскиот претседател Џозеф Бајден биле бесни поради видеото на израелскиот премиер, рекоа два американски и израелски извори.

Некои израелски официјални лица веќе беа на пат за Вашингтон кога средбата беше откажана

Слични содржини