САД забележаа рекордни 9 милиони случаи на корона

од Vladimir Zorba

Според најновото истражување на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, САД регистрирале девет милиони случаи на коронавирус, поточно 9.007.298, што е највисоко во светот.

После САД, следат Индија со 8,088,851 и Бразил со 5,494,376, пренесува Гардијан.

Соединетите држави исто така имаат најголем број смртни случаи од коронавирус во светот, повеќе од 229.000.

loading...

Слични содржини