Салах го следи Клоп и заминува од „Енфилд“?

од Vladimir Zorba

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах има намера да го напушти англискиот клуб во текот на летниот преоден рок, пренесе „The Sun“. Според изворот, одлуката на Египќанецот е поврзана со заминувањето на менаџерот Јирген Клоп. Германскиот стручњак ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната 2023/24.

Главен претендент за играчот е Ал-Итихад. Раководството на клубот од Саудиска Арабија е подготвено да издвои баснословни 233 милиони евра за неговите услуги.

Сезонава 31-годишниот Салах одигра 38 натпревари, постигна 24 гола и 13 асистенции. Договорот на играчот со тимот е до крајот на јуни 2025 година. Порталот „Трансфермаркт“ ја проценува вредноста на крилниот напаѓач на 65 милиони евра.

Ливерпул е трет во поредокот на англискиот шампионат со 71 бод од 32 натпревари. „Црвените“ заостануваат 2 бода зад лидерот Манчестер Сити.

Слични содржини