Се „котат“ доларите на Бајден: Блумберг му донира уште 15 милиони

од Vladimir Zorba

Американскиот милијардер Мајк Блумберг одлучи да инвестира дополнителни 15 милиони долари во промоција на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во државите Охајо и Тексас.

Блумберг, поранешниот градоначалник на Њујорк, веќе вложи 100 милиони долари од своето богатство за да му помогне на Бајден да го победи американскиот претседател Доналд Трамп на изборите на 3 ноември во сојузната држава Флорида.

Тој одлучи да одвои дополнителни 15 милиони долари откако ги виде резултатите од истражувањето што неговата политичка организација ги спроведе за време на викендот, според Асошиејтед Прес.

До пред неколку недели се сметаше дека Трамп скоро сигурно ќе ги победи и Тексас и Охајо, земјите во кои победи на изборите во 2016 година кога стана претседател. Сепак, во последните недели од кампањата, Бајден ја намали разликата во овие две земји, а анкетите предвидуваат близок резултат.

Демократите го критикуваат управувањето на Трамп со кризата предизвикана од епидемијата на коронавирус во рекламите во Тексас и Охајо, за кои Блумберг издвојува пари. Во Охајо ќе има и реклами за промовирање на планот на Бајден за нови инвестиции.

Во фокусот на кампањата во САД се мал број федерални држави кои всушност одлучуваат за исходот на изборите заради спецификите на американскиот изборен систем. Победникот на изборите не се решава според вкупниот број гласови на ниво на целата земја, туку според бројот на т.н гласачи што кандидатите ги добиваат во секоја од 50-те сојузни држави и во областа Колумбија. Победник на изборите е кандидатот кој ќе освои најмалку 270 од 538 гласачи.

Бидејќи кандидатот што ќе победи во една сојузна држава ги прими сите свои гласачи, освен во Мејн и Небраска, и Трамп и Бајден го свртеа вниманието на мал број држави во кои резултатот е неизвесен.

loading...

Слични содржини