Се огласи уште една жртва на Менсон: „Мислев дека ќе ме убие, го преживеав чудовиштето“

од Stefanija Kuzmanovska

Манекенката Ешли Морган Смитлајн (36) во своето прво интервју за магазинот „Пипл“ откако го прогласи Менсон за насилник во објава на Инстаграм во февруари, го нарече својот поранешен партнер „чудовиште“.

Во февруари, тој ги нарече обвинувањата на актерките Есме Бјанко, Еван Рејчел Вуд и многу други ужасно „искривување на реалноста“.

Манекенката тврди дека пејачката ја силувал безброј пати во текот на двете години од нивната врска, ја гризел, камшикувал, ја расекол со нож украсен со свастика и турнал тупаница во уста за време на секс. Тој би ја казнил заклучувајќи ја во стаклена кутија – „соба за непослушни девојки“, секогаш кога таа ќе го налутела.

„Јас завршив во неа сто или повеќе пати од најбанални причини, како кога ќе заспијам откако илјада пати сум ја преслушала неговата песна“, признава Ешли.

– Има толку многу неточности што не знаеме од каде да започнеме. Таа врска, ако воопшто можеме да зборуваме за врска, траеше помалку од една недела и се што беше во тоа беше направено со заедничка согласност на партнерот – изјави портпаролот на пејачот.

Смитлајн и Менсон се запознале во текот на летото 2010 година, додека таа се занимавала со манекенство во Азија. Менсон ја контактирал за актерска улога во филм. Возбудена од потенцијалната улога, таа започнаја да разговара со Менсон. Тврди дека ја привлекол со неговата брилијантна интелигенција.

– Разговаравме за Набоков и Толстој и за странски филмови, не на претенциозен начин, туку на начин што навистина ја цениме уметноста и литературата – објасни моделот.

Пејачот наскоро започнал да ја преплавува со пораки во секое време од денот и ноќта, бидејќи работите почнале „полека да стануваат поинвазивни“. Пејачот го замолил манекенката, која има еврејско потекло, да му донесе нацистички спомени, ножеви, камшици и разни други оружја од нејзините патувања

„Тој се однесуваше како да е наша внатрешна шега, но ми беше јасно дека многу ќе ми замери ако не го послушав“, се сеќава таа.

Ешли се преселила во неговиот стан во Западен Холивуд во 2010 година: „Се чувствував како да влегувам во темен фрижидер – беше студено, сите ѕидови беа обоени во црно и прозорците беа обвиткани со црни завеси“.

Злоупотребата започнала на сет, кога тој ја камшикувал на голиот грб додека лежела на неговиот кревет. Кога прозорците се затемнувале, Менсон ја лажел за времето од денот и ја принудувал да продолжи да работи до раните утрински часови.

После тоа, физичкото насилство станало сексуално. Едно утро се разбудила врескајќи додека Менсон продирал во неа, а нејзините раце биле врзани. Тогаш тој ја силувал за прв пат.

„Тој постојано ми велуваше: „Не можеш да силуваш некој во кој си заљубен“, вели таа.

Менсон и ја исекол кожата на ребрата и еднаш и ги врежал иницијалите со нож на бутот, каде и денес има лузна.

„Тој ми го испра мозокот и затоа се чувствувам згрозено“, рече Ешли.

Во еден момент го прашав: „Дали сакаш да се убијам? Дали сакаш само да се убијам?“ – се сеќава моделот.

Нејзиниот процес на опоравување започнал во септември 2020 година кога се состана со Вуд, Бјанка и неколку други жртви на Менсон.

„Дури откако ги споделивме нашите искуства заедно, успеав да ги надминам чувствата на вина и срам за ужасите што ги доживеав“, вели Смитлајн.

Причината зошто таа излегла во јавноста е затоа што не сака ниту една жена повторно да страда од неговите раце.

Таа денес страда од PTSD, но за Ешли едно е јасно: „Јас не сум жртва. Успеав да преживеам“.

Слични содржини