Се подготвувате за Нова Година: Како да изгубите 10 килограми за три месеци?

од Vladimir Zorba
280 прегледи

Сите сонуваат да ослабат за многу кратко време, без оштетување на здравјето и со феноменални резултати. За жал – ваква диета едноставно не постои. Тежината се добива постепено, а мораме и систематски да пристапиме кон процесот на слабеење.

Слабеењето 10 килограми или повеќе за 3 месеци е реална цел што може да се постигне без да се загрози вашето здравје. Еве како да го направите тоа и да се вклопите во вашиот омилен новогодишен фустан.

Нашата телесна тежина вклучува неколку параметри – мускулна маса, масна маса и процент на содржина на течност во телото. За да не му наштети на телото, неопходно е да се организира процесот на исхрана за да се изгуби тежината со намалување на течноста и масното ткиво без губење на мускулната маса.

Дали е можно да изгубите 10 килограми за една недела?

Да, можете, но веќе следната недела ќе ви се врати сето тоа, бидејќи, најверојатно, силно сте го ограничиле внесот на калории. Ваквата диета не може да се одржува долго време, па многу брзо ќе почнете да грешите, повремено да се прејадувате и да бидете под стрес – сето тоа ќе ви пречи на слабеењето. Освен што има ефект на бумеранг, ваквата диета е опасна затоа што свесно предизвикувате недостаток на важни хранливи материи: протеини, железо, витамини и микроелементи.

Како да изгубите 10 килограми за три месеци и да останете здрави?

Сосема е можно да изгубите 10 килограми за 3 месеци. Идеално, треба да се консултирате со нутриционист за да создадете план за оброци за вас. Тој треба да го анализира вашето здравје, да направи некои тестови и дијагностички прегледи и да ви направи коригиран план за исхрана.

Дневната потреба за килокалории се избира земајќи ја предвид целта и потребната стапка на слабеење и зависи од нивото на базалниот метаболизам, што е познато од некои повеќе или помалку комплицирани формули. По утврдувањето, потребно е да се избере вистинскиот дневен внес на главните хранливи материи: протеини, масти и јаглени хидрати. Повторно, ова не се одредува произволно, туку врз основа на вашите тестови. Да речеме, ако има високо ниво на урична киселина, на пример, тогаш ќе ја ограничите фруктозата. Ако најдете низок процент на мускулна маса и недостаток на протеини, тогаш ќе работите со ензими и апсорпција на протеини.

Неопходно е да се направат тестови пред да се избере диета, бидејќи прекршувањето на хомеостатските параметри на нашиот организам може да не попречи во губењето килограми. На пример, човек не може да изгуби тежина ако има недостаток на железо или тироидната жлезда е слаба.

При слабеење се препорачува да бидете под надзор на специјалист.

Како изгледа планот за слабеење кај жените?

Внесот на калории за жени на диета обично е ограничен на 1200 или 1500 калории, во зависност од моменталната тежина и целта. Внесот на протеини се зголемува, мастите и јаглехидратите значително се намалуваат. Спортистите добиваат малку поинаква исхрана бидејќи им се потребни јаглехидрати.

Како да изгубите 10 килограми за 3 месеци – златни правила

1. Наутро – на празен стомак испијте чаша вода на собна температура.

2. Јадете само за време на оброците – три главни оброци и една попладневна ужина. Интервалот помеѓу нив треба да биде најмалку 3,5 до 4 часа. Пијте само вода помеѓу

3. Внесот на калории не треба да биде помал од вашата базална стапка на метаболизам, особено ако се занимавате со спорт/фитнес. Значи – жените не треба да одат под 1.200 калории дневно

4. Секогаш комбинирајте месо/риба/живина со зеленчук за подобра апсорпција

5. 1 парче овошје дневно е доволно за да го внесете внесот на фруктоза.

Слични содржини