Се соединија Безос и Гејтс: Подготвуваат еден од најголемите проекти во историјата

од Stefanija Kuzmanovska

Фирмата за истражување на минерални суровини KoBold Metals, поддржана од милијардери меѓу кои Џеф Безос и Бил Гејтс, потпиша договор со Bluejay Mining (JAY.L) од Лондонската листа за пребарувања на Гренланд за критични материјали кои се користат во електрични возила.

KoBold, кој користи вештачка интелигенција и машинско учење за да лови суровини, ќе плати 15 милиони американски долари за истражување за проектот „Диско-Нусуак“ на западниот брег на Гренланд, во замена за 51 отсто од акциите во проектот, соопшти Bluejay.

Акциите на Blueјay се тргуваа за 26 отсто повисоко на вестите.

Лиценцата поседува метали како што се никел, бакар, кобалт и платина, а финансирањето ќе ги покрие проценките и првичното дупчење.

Слични содржини