Се стабилзира состојбата со корнавирусот во општина Дебар

од Берта Китинска

Според официјалните податоци состојбата со корнавирусот во општина Дебар почнува да се стабилзира.
Се надеваме дека ќе слушаме само добри вести, оцени градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука кој раководи со општинскиот оперативен штаб.

Посочи дека вчера не е регисгитриран ниту еден случај, а денеска еден, со што вкупната бројка на заразени изнесува 41 (еден починат). Во Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се 13 додека 27 се на домашно лекување. Во домашна излоација се 199 лица.

– Безбедносната сосотојба е многу добра, одлична. Во текот на ноќта не е регистриран ниту еден случај на прекршување на полицискиот час. Ги замолувам граѓаните строго да ги почитуваат сите мерки и препорак на надлежните,зашто само така ќе може да ја надминеме оваа ситуација, рече Дука.

Упати апел до сите граѓани кои имаат симптоми на коронаврус или грип да се јават на телефоните на нивните матични лекари кои ќе проценат дали треба да се направи тест за коронаврус.

Слични содржини