Себастијан Курц е повторно болен, откажа интервју

од Nikola Popovski

Австрискиот канцелар Себастијан Курц повторно е болен и една недела по откажувањето на состанокот со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, тој повторно мораше да го откаже планираниот термин. Овој пат станува збор за интервју на австриска телевизија, кое било планирано за утре.

Канцеларот има грип и очигледно не оздравел доволно долго, па болеста му се вратила.

Имено, во средата Курц учествуваше на вонредна седница на владата, и се покажа дека тоа е прерано, бидејќи не се опоравил целосно, па грипот повторнол го ослабил неговиот имунитет.

 

Слични содржини