„Шарли Ебдо“ објави серија карикатури против Ѓоковиќ (ФОТО)

од Vladimir Zorba

Сагата за престојот на Новак Ѓоковиќ во Австралија се уште трае и се уште не е позната неговата судбина во Мелбурн. На Ѓоковиќ по вторпат му беше укината визата, а неговите адвокати поднесоа жалба.

Денеска се одржа првото подготвително рочиште, а вечерва српскиот тенисер ќе биде сослушан пред службениците за имиграција. Судењето е закажано за недела наутро по локално време.

На одлуката на австралиските власти реагираа од целиот свет. Меѓу нив реагираше и редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“, кој објави серија карикатури на Новак Ѓоковиќ во негативен контекст.

Серијата карикатури е наречена „Новак Ѓоковиќ го заслужува најдоброто“.

„Ѓоковиќ по исклучок“ е цртеж на кој Новак е со вакцина од која се брани со рекет.

Вториот цртеж ги прикажува Новак и собирач на топки на апарат за дишење.

„Да му дадеме собирач на топки каков што заслужува“, е коментарот на карикатурата која е алузија на скептицизмот на Ѓоковиќ за вакцините.

„Требаше да се вакцинирам“ е пораката на собирачот на топки.

Најголемо внимание привлече последниот цртеж. Имено, тој беше прозван со цртеж на погребни ковчези со натпис „не вакциниран“, а на „поканата“ има посебна порака.

„Тука ќе ја најдеш својата среќа меѓу нашите антиваксери“.

Слични содржини