Шест причини зошто слаткиот компир е една од најдобрите намирници за нашето здравје

од Vladimir Zorba

СЛАТКИОТ компир, познат и како сладок компир, не само што е вкусен, туку има и многу здравствени придобивки за организмот. Богат е со витамини, влакна и други добри состојки, поради што воопшто не чуди што станува еден од омилените видови зеленчук.

Спроведени се многу студии за придобивките од слатките компири, а како што пренесува порталот Fitness & Power, ова се пет причини зошто слатките компири се една од најдобрите намирници за нашето здравје.

Велнес за варење

Растворливите влакна во слатките компири придонесуваат за добро функционирање на дигестивниот систем. Слаткиот компир се врзува за холестеролот и жолчните киселини во цревата и ја спречува нивната реапсорпција, намалувајќи го ризикот од дигестивни проблеми. Покрај тоа, влакната во слатките компири помагаат да се спречи запек и може да го намали крвниот притисок преку подобрување на еластичноста на крвните садови.

Поддршка за видот

Слаткиот компир, особено портокаловиот, е полн со бета-каротин, моќен антиоксиданс неопходен за здрав вид. Бета-каротенот се претвора во витамин А, кој игра витална улога во развојот на рецепторите за чувствителност на светлина во очите. Исто така, антоцијаните во слатките компири дополнително ги штитат очните клетки од оштетување.

Регулирање на дијабетес

И покрај неговиот сладок вкус, слаткиот компир може да биде корисен за луѓето со дијабетес. Одредени видови слатки компири содржат соединенија кои помагаат во регулирањето на нивото на инсулин.

Когнитивно подобрување

Бета-каротинот присутен во слатките компири може да ја подобри меморијата и способноста за учење преку промовирање на правилната функција на мозокот. Покрај тоа, антоцијаните во виолетовите слатки компири покажуваат антивоспалителни својства, потенцијално заштитувајќи го мозокот од оштетување предизвикано од воспаление и слободни радикали.

Одбрана од рак

Според Fitness & Power, слаткиот компир може да помогне во борбата против ракот. Антоцијаните содржани во слатките компири се поврзани со инхибиција на растот на клетките на ракот во различни органи, вклучувајќи ги градите, мочниот меур, желудникот и дебелото црево. Едно истражување открило помала стапка на рак на дебелото црево во рана фаза кај глувците кои биле хранети со диета богата со виолетови слатки компири. Екстрактите од кора од сладок компир, исто така, покажуваат антиканцерогени својства, кои се докажани во студии на животни и епрувета.

Регулирање на телесната тежина

Слаткиот компир, благодарение на своите влакна, придонесува за ситост, намалувајќи ја веројатноста за прејадување подоцна во текот на денот. Содржината на витамин Ц го поддржува регулирањето на метаболизмот, потенцијално помагајќи да се согоруваат калориите. Истражувањето ја нагласува улогата на диеталните влакна во губењето на тежината и нивната способност да им помогне на поединците да се придржуваат до нивните планови за исхрана.

Слични содржини