Шолц бара минимална саатница од 12 евра

од Nikola Popovski

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска побара минималната плата од октомври да биде 12 евра по час.

Сега минималната саатница во Германија е 9,8 евра, наведува Ројтерс.

Министерот за труд Хубертус Хејл процени дека зголемувањето на платите за 6,2 милиони работници ќе ги чини работодавците повеќе од 1,6 милијарди евра во периодот од октомври до крајот на годината.

Слични содржини