Штајнфелд и се заблагодари колешката за признанието: Ви благодарам Мерима за оддржаниот збор (ФОТО)

Актерката Данијела Штајнфелд и се заблагодари на својата колешка Мерима Исаковиќ, која исто така го обвини актерот Бранислав Лешиќ за силување по неа.

„Ви благодарам Мерима, што го одржавте зборот“, напиша Штајнфелд на Инстаграм, наведувајќи дека друга жртва излегла во јавноста обвинувајќи го истиот сторител за, како што рече, злосторство што се случило пред 40 години

Да потсетиме, Данијела Штајнфелд на 22 март и откри на јавноста дека ја силувал актерот Бранислав Лечиќ. Информацијата дека е жртва на силување е објавена во август 2020 година, кога во документарниот филм „Hold me right“ рече дека ја силувал моќен човек од домашната филмска индустрија.

“Ме силуваше мојот колега и драг пријател, Бранислав Лечиќ. Тоа се случи на 7 мај 2012 година. Бевме заедно во претстава во БДП, каде работевме заедно во театарот”, рече Даниела Штајнфелд.

Како што изјави подоцна, таа се реши на овој чекор по „капката што се прелеа врз чашата“ –

“Кога случајот со жртвите на Мајк Алексиќ се појави во јавноста, Бранислав Лешиќ одлучи да биде голем активист против сексуални злосторства. Во моментот кога ги покани поранешните ученици од училиштето на Мајк Алексиќ да влезат во неговото училиште за глума, се прелеа. Разбрав дека не е подолго прашање што ќе ми се случи во моментот кога зборувам, ова е прашање на мојата општествена одговорност “, објасни таа.

loading...

Слични содржини