Што ќе открие принцот Хари во книгата за кралското семејство?

од Nikola Popovski

Јавноста вчера доби информација дека британскиот принц Хари пишува книга, во која тој ќе го опише својот живот од детството до денес. Принцот во бегство сега живее во Калифорнија со сопругата Меган и двете деца, додека Велика Британија, како и остатокот од светот, веќе размислуваат – какви детали за најпознатото семејство во светот ќе открие Хари?

Издавачката куќа на Хари, „Пенгиун Рандом Хаус“, најави објавување на делото на крајот на следната година, а според некои информации, Хари започнал да пишува пред една година. Во процесот му помага познатиот писател и добитник на наградата Пулицер, Џ.Р. Морингер.

„Во интимните и срцепарателни мемоари на една од најфасцинантните и највлијателните луѓе во нашето време, принцот Хари за прв пат ќе ги сподели своите искуства, авантури, загуби и животни лекции што го обликуваа“, соопштија вчера британските медиуми.

Информацијата наскоро ја потврди и самиот Хари, во изјавата во која се вели дека „тој не пишува книга како принц, туку како човекот што израсна“.

„Се надевам дека ќе можам да ја раскажам мојата приказна – подеми и падови, грешки, лекции што ги научив. Можам да им помогнам на сите да видат како не е важно од каде доаѓаме, имаме многу повеќе сличности отколку што мислите . Возбуден сум што луѓето ќе читаат во мојот живот, што е искрено и комплетно “, порача еднаш најсаканиот британски принц.

По објавата на Хари, започнаа шпекулации – што ќе се најде во книгата и дали ќе дознаеме непознати детали за кралското семејство?

Според Би-Би-Си, семејството на Хари веќе е во страв. Јавноста веќе научи многу за нив, што тие не сакаа да ги споделат, но Хари и Меган пред неколку месеци решија дека е време да ја кажат „својата вистина“.

Во едно од најгледаните интервјуа на овој век, парот ѝ кажа на познатата Опра зошто го напуштиле кралското семејство и што преживеале за време на две години живот во Бакингемската палата.

Како започна расколот во кралското семејство?

Хари и Меган се венчаа во црквата Свети Џорџ во 2018 година. Церемонијата изгледаше прекрасно, невестата блескаше во намалена бела венчаница, а младоженецот беше исполнет со мир, бидејќи конечно ја најде жената на неговиот живот.

Зад сцената, приказната се одвиваше поинаку.

Меган ѝ раскажа на Опра дека со месеци била под голем притисок пред венчавката. Таа тврди дека не можела да биде во контакт со нејзините пријатели некое време, како и дека ѝ биле одземени возачката дозвола и пасошот.

Веројатно најшокантниот детал што Меган и Хари го откриле тогаш е фактот дека има некој член на кралското семејство кој изразува загриженост за бојата на кожата на младата Арчи. Имено, кога Меган била бремена со своето прво дете, неоткриен член на семејството на Хари разговарал со него за потенцијалната боја на кожата на бебето. Набргу по раѓањето на Арчи, двојката одлучи да го напушти кралското семејство и да се пресели во Калифорнија.

Нивниот потег предизвика голема конфузија во Велика Британија, а причините беа непознати до интервјуто. Хари и Меган не биле во добри односи со неговото семејство откако ги објавија информациите.

Една криза заврши, друга е на повидок

Се чинеше дека принцот успеа да врати дел од довербата на неговиот брат и татко, бидејќи тој се појави во Велика Британија на погребот на неговиот дедо – принцот Филип. Верниот придружник на кралицата почина на 9 април оваа година и по долго време успеа да го обедини своето семејство. Браќата се на патот на помирувањето, беше речено во тоа време меѓу оние кои ги знаеја кралските околности.

Во меѓувреме, Хари доби ќерка, на која и беше дадено симболичното име Лилибет Дајана. Како што рече, тој сакал да ѝ оддаде почит на неговата покојна мајка, принцезата Дијана, но и на кралицата Елитабета Втора. Имено, Лилибет е нејзиниот прекар од детството, кој се користи само во рамките на семејството. Многумина сметаа дека ова е друг начин Хари да ѝ се искупи на кралицата, која не сакаше тој и Меган да ги напуштат своите позиции.

Прашината што ја остави споменатото интервју само што се смири, а Хари реши уште еднаш да го изненади семејството.

Тој објави дека не ја пишува книгата како принц, туку како возрасен човек Хари, кој сака да ја сподели својата вистина со светот. Барем вториот дел од тоа, бидејќи тој веќе неколку пати зборуваше за предизвиците од растењето во рамките на кралското семејство.

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, но и принцот Чарлс не заборавија да ги откријат интимните детали пред јавноста, а сега се плашат од она што Хари би можел да го открие во своите мемоари.

Фото: Getty Images

Слични содржини