Што повеќе влијае на телесната тежина – путерот или маслото?

од Stefanija Kuzmanovska

Често мислиме дека со користење масло наместо путер, заштедуваме неколку калории во нашите јадења, но тоа не е баш така.

Маслото генерално се смета за поздраво од путерот бидејќи е богато со незаситени масти, за кои се знае дека се корисни за здравјето на срцето.

Спротивно на тоа, путерот има висок процент на заситени масти, што е поврзано со зголемен ризик од кардиоваскуларни заболувања.

Одговорот на претходното прашање може да биде очигледен: Бидејќи путерот содржи многу заситени масти, тој има и повеќе калории. Но треба да обрнете внимание на една работа.

Како што објаснува нутриционистичкиот биолог Карла Леоне, ако ги погледнеме калориите, нема да се здебелите повеќе од путерот отколку од маслото.

Путерот содржи 760 калории на 100 грама од намирницата, а маслото 900. Ова важи за секаков вид масло. Разликата е всушност минимална, но ако гледаме чисто на калориите, путерот помалку дебелее.

Сепак, треба да се напомене дека и двете намирници се калорични и затоа бараат внимателно дозирање.

Фокусирајќи се на нутриционистичките аспекти, не можеме а да не забележиме дека од гледна точка на масните киселини, екстра девственото маслиново масло се издвојува со околу 85 грама незаситени масти (оние кои се сметаат за корисни) и само околу 15 грама заситени масти на 100 грама.

Од друга страна, путерот содржи само околу 25 грама незаситени масти и дури 50 грама заситени масти и околу 250 милиграми холестерол.

Екстра девственото маслиново масло е исто така богато со витамин Е, антиоксиданси, го олеснува варењето и има неколку други придобивки што го прават најдобар избор.

Сепак, тоа не значи дека путерот треба целосно да се исфрли од исхраната. Без специфични патологии, нутриционистот предлага да се користи повремено и во мали количини.

Заклучокот е дека путерот не треба да се избегнува по секоја цена. Клучот, како и секогаш, е да се консумира умерено.

На крајот, важно е да се нагласи дека ефектот на маслото и путерот врз телесната тежина зависи и од други фактори, како што се физичката активност, вкупниот калориски внес и исхраната.

Слични содржини