Шведска е победник на овогодинешната песна за Евровизија

од Vladimir Zorba

Шведската претставничка Лорин е овогодинешниот победник на Евровизија во Ливерпул.

Второто место го зазеде Финска, додека претставниците на Израел го зазедоа третото.

Ова е втора победа на Лорин на Евровизија, откако веќе победи во Баку во 2012 година со песната „Еуфорија“.

Македонија оваа година не учествуваше на изборот за песна на Евровизија.

Слични содржини