Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Евровизија нема да има, но во време на пандемија сакаат да ја обединат Европа

Наместо откажаниот Евросонг, алтернативно телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемијата со коронавирусот, на денот кога требаше да се одржи големото финале. Програмот „Europe Shine a Light“ според британската победничка песна во 1997 година, ќе се емитува во Европа на 16 мај во 19 часот по …

Повеќе

Евровизија е откажана: Што ќе се случи со избраните песни?

Вчера ЕБУ објави дека Евровизијата која требаше да се одржи во Ротердам е откажана. Од организацијата изјавиле дека Евросонгот се откажува зошто е невозможно да се одржи толкаво натпреварување со условите во кои моментално се наоѓа Европа. Едно од прашањата кои најмногу ги интересира фановите е што ќе се случи …

Повеќе

Србија останува со истите претставнички и за Евровизија 2021, но ќе се смени едно нешто

Откако беше објавена веста дека Евровизија 2020 се одложува за следната година, соседна Србија брзо реагираше со одлука Hurricane да останат претставнички. Единствено, тие ќе треба да ја променат песната, бидејќи „Hasta la Vista“ нема да може да се натпреварува. Оваа одлука може да биде променета доколку самите изведувачки решат …

Повеќе

Поради пандемијата откажана Евровизија 2020 во Ротердам

ЕБУ се огласи преку официјалниот канал на Евровизија дека годинашното издание, кое требаше да се одржи во Ротердам е откажано. Причина, сосема очекувано, е пандемијата на коронавирусот која сè уште трае, а не може да се предвиди дали во мај ќе биде безбедно да се патува низ Европа. Се разгледуваат …

Повеќе

Која е најдобра? Ова се песните од поранешна Југославија кои одат на Евросонг

Останаа два месеци до почетокот на Евровизија и познати се сите песни кои оваа година ќе се натпреваруваат за победа. Од подрачјата на поранешна Југославија, наместо некогашните шест, оваа година учествуваат четири земји: Хрватска, Словенија, Србија и Северна Македонија. Црна Гора и Босна и Херцеговина не учествуваат на Евровизија, а …

Повеќе

Ова е најновата одлука: Што ќе се случи со Евровизија

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) денеска објави службено соопштение во врска со подготвоките за Евровизија, која би требало да се одржи на 12,14 и 16 мај во Холандија. ЕБУ ја надгледува ситуацијата во врска со ширењето на коронавирусот и се придружува до советите и насоките на СЗО и националните здравствени тела. …

Повеќе

Сања од Hurricane отворено зборува за тешката болест со која се соочува

Девојките од српскиот бенд Hurricane полека но сигурно ја освојуваат Европа, со оглед на тоа што се едни од оние кои привлекоа најмногу внимание со изборот за песна со која ќе настапат на Евровизија. Бринетата Сања Вучиќ веќе еднаш ја освои евровизиската сцена како соло-изведувач, а сега очекувањата се уште …

Повеќе

Васил со „YOU“ ја кани цела Европа на танц: Промовирана нашата евровизиска песна

Денеска, на 8 Март, излезе официјалниот видео-спот и премиерно беше објавена евровизиската песна „You“ со која Васил Гарванлиев ќе нè претставува на Евровизија. „Со тебе или YOU ја доживувам како покана за танцување, покана да се конектираме да го славиме живтот и сегашниот миг. Без разлика што и да ни …

Повеќе

Слушнете ја најавата за песната „YOU“ што ќе нè претстави на Евровизија

Во недела на 8 март премиерно ќе биде објавена песната „You“ на Васил Гарванлиев со која тој ќе се претстави на Евровизија. Денеска тој објави краток тизер, со кој ја најавува премиерата на песната, која сигурно ќе ја претстави Македонија во одлично светло. Извор на видео: ЦрноБело

Повеќе

Ова е песната која беше евровизиски фаворит уште пред да биде објавена (ВИДЕО)

Секоја година обложувалниците и обожавателите на Евровизија типуваат на фаворити и на победници. За оваа година, од досега објавените нумери, може да се каже дека конкуренцијата е навистина голема. На пример, Белгија ги испраќаат докажаните Hooverphonic, Србија ќе ја претставуваат Hurricane, а Македонија оваа година ќе се претстави со Васил …

Повеќе