Силен земјотрес го погоди Тајван – се урна зграда (ВИДЕО)

од Берта Китинска

Тајванските медиуми објавија дека се урнала ниска зграда во која се наоѓала продавницата и дека во тек се спасувачки операции за луѓето кои биле во таа зграда. Најмалку еден вагон излетал од шините на железничка станица на источниот брег.

Земјотресот можел да се почувствува низ целиот Тајван. Во главниот град Тајпеј зградите накратко се потресоа. Според сеизмолошкиот центар, земјотресот во неделата се случил во 14:44 часот (08:44 по средноевропско време) на длабочина од 7 километри.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 42,7 километри северно од округот Таитунг во источен Тајван. Сепак, нема извештаи за жртви или поголема материјална штета.

Слични содржини