Силен земјотрес ја стресе Хрватска

од Илинка Илиоска
5,7K прегледи

Хрватска во попладневните часови во 19:23 часот ја погоди силен земјотрес.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри северозападно од Бихаќ во Босна и Херцеговина.

Почетната јачина на земјотресот беше проценета на 4 степени според Рихтеровата скала.

Од ЕМСЦ, проценката на јачината на ударот последователно беше намалена на 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Слични содржини