Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес со епицентар 760 километри јужно од Скопје во Средоземно Море со локална Рихтерова магнитуда 5.8 е почувствуван денеска веднаш по полноќ во 00 часот и 43 минути, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот со локална Рихтерова магнитуда 5.8 е почувствуван и во нашата држава со интензитет …

Повеќе

Известување за граѓаните со прекин на работен однос: Во рок од 30 дена, треба да поднесете барање за паричен надоместок

Граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина од 50% од просечната месечна нето плата на работникот за последните 24 месеци. Право на паричен надоместок има невработено лице што било во работен однос најмалку 9 месеци непрекинато, или 12 месеци со прекин во последните 18 …

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Македонија

Земјотресот, како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, се случил во 6.30 часот, на 155 километри југозападно од Скопје. Земјотрес со локална магнитуда од 3,7 степени според Рихтер утрово е регистриран во соседна Република Албанија, а е почуствуван од населението во југозападните делови на нашата земја …

Повеќе

Земјотрес од 3,3 степени во близина на Штип

Земјотрес со јачина од 3,3 степени по Рихтер e регистриран денеска во 12:35 часот. Епицентарот бил во близина на Штип, поточно на 5 километри од селото Карбинци, а почувствуван е и во други делови од државата. Нема информации за предизвикани штети

Повеќе

Петнаесетодишното дете во Загреб реанимирано, но во тешка состојба

Петнаесетгодишното дете за кое хрватските медиуми пренесоа дека загинало е реанимирано, но е многу критично, јавува Н1 телевизија. „Детето е во многу критична состојба, во моментов се прават проверки“, вели за Н1 директорот на Детска болница во Клајшева, Горан Роиќ. Претходно, од Итната медицинска помош јавија дека детето загинало и …

Повеќе

ФОТО и ВИДЕО: Два земјотреса направија хаос во Загреб, граѓаните ги бројат штетите

Силен земјотрес руинираше голем дел од Загреб и северозападна Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Првиот се случил во 6:24 часот со 5,5 степени, а кратко потоа во 7:01 часот се случил и вториот потрес, со јачина од 5 степени по Рихтеровата скала. „Афтершок“ се случил и нешто подоцна со јачина од …

Повеќе

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер е регистриран во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на Калифорнија, јави Американската служба за геолошки истражувања. Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикана материјална штета. Според американската геолошка служба, епицентарот на потресот бил на 86 километри западно од областа Петролија, а жариштето на ударот …

Повеќе

Земјотрес почувствуван во Струмица и Валандово

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда ML=2.6 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 7:26 часот е почувствуван од населението во Струмица, Валандово и околината. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија, епицентарот на земјотресот бил на 120 километри југоисточно од Скопје и потекнува од струмичкото епицентралното подрачје.

Повеќе

Уште еден земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 4,8 степени денеска ја погоди западна Турција, соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 90 километри североисточно од Измир, а засега нема информации дали некој е повреден и дали е направена материјална штета. Најмалку девет лица загинаа и повеќе од 100 беа повредени во вчерашниот силен …

Повеќе

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Најмалку седум лица загинаа во силниот земјотрес што погоди регион на границата на Иран со Турција. Меѓу загинатите четири се деца, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Земјотрес со јачина од 5,7 степени потресе регион на турско-иранската граница, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина …

Повеќе