Симеоне „бегаше“ од Клоп, тренерот на Ливерпул полуде по натпреварот (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

ИНТЕРЕСНА ситуација се случи по натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Атлетико и Ливерпул (2:3).

Јирген Клоп, тренерот на победничкиот тим, планираше да се ракува со тренерот на ривалот Диего Симеоне, но Аргентинецот истрча во тунелот без да се поздрави со колегата од ривалската страна.

„Јирген Клоп поминува низ теренот со подадена рака, а Диего Симеоне бега! Трча во тунелот, го игнорира Клоп и Германецот мавта кон него. Но, нема тресење раце меѓу тренерите“, пишува Би -Би -Си за настанот по натпреварот во Мадрид.

Веднаш по натпреварот, новинарот го праша Клоп зошто е лут и дали потегот на Симеоне е причината.

„Бев лут?! Ајде … не сум идиот да ми создадете таква приказна. Да, сакав да се ракувам, а тој не, но јас го разбирам. Разбирам што му се случи. Тој е емотивна личност, а вие не сте добра личност кога сакате да направите скандал од таква ситуација. Рековте дека сум лут. Кога точно?! Не, јас сум лут за вашето прашање сега“, Одговори Клоп.

Симеоне рече дека вообичаено не се ракува со тренерите по натпреварите, бидејќи тие често не се задоволни од резултатот.

„Ако го видов Клоп на само, немаше проблем да се поздравам“, рече Симеоне по мечот.

Слични содржини