Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

од Stefanija Kuzmanovska
667 прегледи

Слабеењето е процес на кој секој повремено се одлучува, или барем оние кои се борат со вишокот килограми. Со оглед на тоа што денес постојат безброј диети и тренинзи за слабеење, ќе наидете на совети кои не се тестирани или поткрепени со научни податоци.

Имено, тајната на здравото слабеење не треба да биде слепото придржување кон сите совети и правила кои сте ги слушнале, а ова се некои кои дефинитивно не треба да ги следите, пренесува „Индекс“.

Секогаш појадувајте, дури и кога не сте гладни

Често слушаме дека прескокнувањето на појадокот е една од најголемите грешки за слабеење. Сепак, појадокот не е строго неопходен за здраво слабеење, велат експертите.

Во истражување спроведено на оваа тема се покажало дека прескокнувањето на појадокот може да резултира со слабеење, а единствено важно е тоа да не стане навика.

Луѓето кои го прескокнале појадокот консумирале 144 калории повеќе на ручек во споредба со оние кои појадувале.

Избегнувајте ги сите масти

Прекумерното внесување маснотии е една од главните причини за зголемување на килограмите, но тоа не значи дека треба да ги избегнувате сите масни намирници бидејќи, велат нутриционистите, тоа нема да ви помогне побрзо да ги намалите килограмите.

Наместо тоа, фокусирајте се на храна која содржи таканаречени здрави масти, како што се јаткастите плодови, маслиново масло, семки и риба, бидејќи тие му помагаат на вашето тело да ги апсорбира важните хранливи материи.

Од некои намирници мора целосно да се откажете

Иако некои нездрави намирници најдобро е да се избегнуваат, тоа не значи дека воопшто не треба да ги јадете. Најважни во слабеењето се навиките, па нутриционистите велат дека слободно можете да јадете сè додека не претерувате.

Ако сакате чипс, тоа не значи дека не можете да јадете неколку парчиња еднаш месечно. Со целосно откажување од нездравата храна, вашето тело само уште повеќе ќе ја посакува.

Немојте брзо да слабеете

Иако често се препорачува постепено слабеење, најновите истражувања покажуваат дека брзото почетно слабеење на ниту еден начин не го зголемува ризикот од враќање на тежината. Покрај тоа, брзото губење на тежината се чини дека е корисно за долгорочно губење на тежината.

Студијата покажа дека луѓето кои брзо изгубиле тежина во текот на првиот месец од диетата имаат пет пати поголеми шанси да изгубат 10 отсто од нивната телесна тежина во рок од 18 месеци, во споредба со оние кои слабеат побавно.

Фокусирајте се на кардио вежбите

Познато е дека кардио вежбите ефикасно го намалуваат нивото на стрес и имаат голем број на придобивки за вашето срце, како и за целокупното здравје. Сепак, според неодамнешните истражувања, кардиото можеби не мора да биде најдобрата стратегија за губење на тежината.

Ефективноста на овие вежби ќе зависи од поединецот, така што некои луѓе губат тежина, додека други не можат. Многу тренери се согласуваат дека за најдобри резултати идеално е да се комбинираат вежби за сила и трчање, одење и слични активности.

Слични содржини